Osobliwości powiatu grajewskiego

Osobliwości powiatu grajewskiego
30,00

Dostępność:Dostępna mała ilość, Dostawa w 48 H

autorJanusz Sobolewski
seria
format185x260
oprawatwarda
ilość stron202
wydawcaTowarzystwo Miłośników Rajgrodu

Czy wiecie, że...

Powiat grajewski graniczy z najcenniejszymi obszarami Biebrzańskiego Parku Narodowego, takimi jak Czerwone Bagno i Grzędy. Powojenna restytucja gatunkowka łosia udała się dzięki zaangażowaniu rajgrodzkich leśników. Na ostępach bagienno-torfowych rozegrała się 8-9 września 1944 r. najwieksza bitwa partyzancka między Wilnem a Warszawą.

Jezioro Rajgrodzkie ma wybitne walory i należy do największych w kraju.

W wakacje 1974 r. nad Jez. Rajgrodzkim wypoczywał kardynał Karol Wojtyła.

W Boguszach nad rz. Ełk stoi słup graniczny z 1545 r. Nieopodal miała miejsce bitwa pod Prostkami w czasie potopu szwedzkiego, podczas której do niewoli dostał się zdrajca - książę Bogusław Radziwiłł. 
Sienkiewiczowski bohater - Rzędzian był autentycznym starostą wąsoskim; w tutejszym "klasztorku" znajduje się jego grobowiec.

Wspaniały zespół barokowy w Szczuczynie to wotum wdzięczności za wiktorię wiedeńską. Dar królewski Jana III Sobieskiego był możliwy dzięki staraniom kanclerza Stanisława Antoniego Szczuki. Do dziś szczuczyńskie krypty kryją jego zachowany pochówek.

W dniu 9 grudnia 1812 r. w zajeździe pocztowym w Grajewie obiad spożywał cesarz Napoleon I Bonaparte, który powracał in cognito z wyprawy moskiewskiej.

Twierdza Osowiec nad Biebrzą należy do największych twierdz nizinnych Europy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z naszego serwisu. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.

Zamknij