Pamiętnik Dziadka Albina

Pamiętnik Dziadka Albina
15,00

Dostępność:Dostępny; Dostawa w 24H

autorAlbin Maksimowicz
seriaWspomnienia grajewian
formatA5
oprawamiękka
ilość stron222
wydawcaTP 9 PSK

Albin Maksimowicz (1903-1977). Urodził się i zmarł w Białymstoku. Jego życie młodzieńcze było związane z rodzinną miejscowością. Jesienią 1924 roku został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej w przybyłym właśnie do Grajewa 9 Pułku Strzelców Konnych. Po jej zakończeniu powrócił do Białegostoku, gdzie założył rodzinę, prowadził własne gospodarstwo i angażował się w działalność społeczną, pełniąc m.in. funkcję Radnego Miasta Białystok. Okres ten przerwał wybuch II wojny światowej. Kampanię wrześniową przebył wraz z jedną z kolumn aprowizacyjnych Szwadronu Zapasowego 9 PSK. Po jej zakończeniu trafił do niewoli - najpierw sowieckiej, a następnie niemieckiej, z której powrócił dopiero w sierpniu 1945 r.

Do napisania wspomnień z ważniejszych momentów swego życia, zmobilizowała go rozmowa z księdzem Gisztorowiczem z parafii Św. Rocha w 1977 roku. W końcowym efekcie rozmowa ta zaowocowała tymi pięknymi i w wielu momentach bardzo szczegółowymi wspomnieniami.

Wspomnienia grajewian... to seria książek zawierających autentyczny zapis wspomnień mieszkańców Ziemi Grajewskiej. Zawierają one obraz minionych zdarzeń utrwalony w pamięci osób, które w nich bezpośrednio uczestniczyły. Stanowią one cenne źródło informacji o blaskach i cieniach naszej niedawnej jakże trudnej i bolesnej przeszłości. Mamy nadzieję, że ich lektura pozwoli współczesnym na znalezienie odpowiedzi na podstawowe pytanie... "skąd nasz ród...".

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z naszego serwisu. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.

Zamknij