Kronika ZPW w Grajewie

Kronika ZPW w Grajewie
50,00

Dostępność:Dostępny; Dostawa w 24 H

autorzbiorowy
seria
formatA4
oprawatwarda
ilość stron192
wydawcaPfleiderer S.A.

Czterdzieści lat minęło...

Historia Zakładów Płyt Wiórowych w Grajewie rozpoczęła się w roku 1974, kiedy to pierwszego marca została opublikowana Uchwała Rady Ministrów nr 63/74 w sprawie przyspieszenia rozwoju przemysłu meblarskiego. W treści tej uchwały znalazł się zapis: „Upoważnia się Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego do rozpoczęcia w 1974 r. budowy Zakładów Płyt Wiórowych z oddziałem płyt uszlachetnionych w Grajewie”.
Już w lipcu 1974 r. powołano na stanowisko Dyrektora ZPW w budowie mgra inż. Tadeusza Dworczyńskiego, a w dniu 02.11.1974 r. na terenie dawnej wsi Elżbiecin (włączonym do miasta Grajewa) ruszyła budowa Zakładów, które miały być, obok  będących w budowie Zakładów Płyt Wiórowych w Wieruszowie,  jednymi z największych tego typu w Europie. Wielkość produkcji płyty wiórowej surowej Zakładów w Grajewie miała stanowić 50% zdolności wszystkich produkujących ówcześnie polskich zakładów, a oddziały laminowania i lakierowania płyt miały być pierwszymi tego typu liniami produkcyjnymi w Polsce. Wielkość produkcji w przypadku płyty surowej zaplanowano na poziomie 220 tys. m3 rocznie, płyty laminowanej – 70 tys. m3, a lakierowanej – 40 tys. m3. Technologię, większość maszyn produkcyjnych oraz pojazdów technologicznych zakupiono w ówczesnej Republice Federalnej Niemiec.
We wrześniu 1976 r. pracę na stanowisku Dyrektora Zakładu rozpoczął mgr inż. Jan Kowalski, który z Zakładem i miastem związał się na okres następnych trzydziestu lat, aż do roku 2006, w którym odszedł na emeryturę.
Założenia planu budowy zakładały oddanie do użytku wydziału płyt wiórowych surowych w IV kwartale 1976, a wydziału uszlachetniania w II kwartale 1977, czyli od  wbicia pierwszej łopaty do wyprodukowania pierwszej płyty upłynąć miały dwa lata. Tak ambitnie postawione cele udało się osiągnąć i w dniu 30.01.1977 o godzinie 430 z prasy wyjechała pierwsza zaprasowana płyta. Wydział uszlachetniania uruchomiono w III kwartale 1977.
Uroczyste otwarcie Zakładów miało miejsce w dniu 19.12.1977. Uczynił to ówczesny Prezes Rady Ministrów Piotr Jaroszewicz. Towarzyszyli mu ministrowie Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego – Tadeusz Skwierzyński, Budownictwa i Przemysłu  Materiałów Budowlanych – Adam Glazur oraz Wojewoda Łomżyński Jerzy Zientara. Od tego momentu Zakłady rozpoczęły normalne funkcjonowanie.
Od powstania Zakładów minęło czterdzieści lat. Z okazji tej okrągłej rocznicy przekazujemy Państwu publikację, która jest reprintem kroniki zakładowej. Dokumentowała ona historię funkcjonowania Zakładów Płyt Wiórowych w Grajewie od momentu ich powstania do 1989 roku, kiedy to zmiany ustrojowe w Polsce otworzyły nową kartę w ich historii - przekształcenia własnościowe. Jednak to już opowieść na kolejną publikację.


Tomasz Małaszuk

Dyrektor Zakładu, Członek Zarządu
Pfleiderer Grajewo Sp. z o. o.
Pfleiderer MDF Grajewo Sp. z o. o

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z naszego serwisu. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.

Zamknij