CTYPE html> Antologia wierszt

Antologia wierszt

Antologia wierszt
15,00

Dostępność:NAKŁAD WYCZERPANY

autorStanisław Bałdyga
seria
formatA5
oprawamiękka
ilość stron182
wydawcaEKO-DOM

„Antologia wierszy” autorstwa Stanisława Bałdygi to zbiór kwiatów, który zawiera jedynie 137 spośród ponad 1000 wierszy autora, które ukazały się dotychczas drukiem. Jak każdy zbiór jest wynikiem wyboru subiektywnego dokonanego przez określone grono redakcyjne. Mamy nadzieję, że ten całkiem nie mały bukiet poezji spotka się z Państwa przychylnością.


Stanisław Bałdyga jest poetą dojrzałym, wrażliwym i doskonałym obserwatorem otaczającego go na co dzień świata i zachodzących w nim zdarzeń. Świat jego wierszy to opowieść o świecie dojrzałego duchowo i emocjonalnie człowieka, który snuje refleksje nad życiem, stawiając odwieczne pytanie o sens i cel naszego istnienia.


Niezwykle proste w swojej formie, spokojne, wyciszone, choć treściowo bardzo radosne, zawierają historie i przeżycia z lat dzieciństwa, młodości i dorosłego życia autora. Charakteryzują się jednak wnikliwym podejściem do spraw ważnych: śmierci i życia, dobra i zła, młodości i starości, zdrowia i choroby. Zawierają ogromny ładunek pozytywnej energii, są szczere i płyną z głębi serca.
Znajdziemy w nich piękno przyrody zawarte w przestrzeni krajobrazu nadbiebrzańskiej równiny, gdzie błękit wody przenika się z zielenią roślinności. Opis bagiennych pejzaży, rozległych torfowisk, dziewiczych łąk, wśród których natrafimy na gościnną wieś mlekiem i miodem płynącą pełną bogatego dziedzictwa kulturowo-historycznego oraz życzliwych ludzi otwartych na wyzwania. Niezwykle plastyczne ukazanie przyrody uczy czerpania radości z obcowania z nią i zachęca, by w piękny letni poranek wyjść boso na trawę pokrytą srebrną rosą, aby słuchać ptasich głosów.

Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: 
z nich zaś największa jest miłość. (1 Kor. 13, 13)

Lektura wierszy pozwala na odkrycie prawdy o Bogu, świecie, drugim człowieku i o nas samych. Znajdziemy w nich prostą wskazówkę jak być dobrym człowiekiem. Wystarczy być pokornym, mieć czyste sumienie, umieć przebaczać bliźnim, wystrzegać się kłamstwa, oszustwa i zdrady oraz unikać przemocy.


Pokazują one, że nawet w najtrudniejszych i najsmutniejszych momentach naszego życia powinniśmy nie tracić nadziei. Czerpać radość z promyków wschodzącego słońca i doceniać nowy dzień, który dane nam będzie przeżyć. Powinniśmy wstępować w każdy nowy dzień pełni nadziei, że przyniesie on zmianę naszej sytuacji na lepsze.


Treść wierszy pokazuje jak bardzo ważna jest w życiu człowieka miłość.  Każdy z nas chce być szczęśliwy, a szczęście można spotkać tylko wtedy, kiedy się kocha i jest się kochanym, gdy jest się z ukochaną osobą po prostu na dobre i na złe. Miłość ukazana jest we wszystkich możliwych aspektach począwszy od miłości w rodzinie (rodziców i dzieci) poprzez miłość młodzieńczą, miłość w małżeństwie aż poprzez miłość w obliczu śmierci i pożegnania z osobą ukochaną.


Lektura tych wierszy w niejednym z nas zmieni sposób patrzenia na ludzi i otaczający nas świat, przez który zgodnie z gorącymi zachętami autora warto iść niestrudzenie drogą wiary, nadziei i miłości.
 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z naszego serwisu. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.

Zamknij