WIARYGODNOŚĆ OBJAWIEŃ MARYJNYCH W GIETRZWAŁDZIE...

WIARYGODNOŚĆ OBJAWIEŃ MARYJNYCH W GIETRZWAŁDZIE...
97,00

Dostępność:NAKŁAD WYCZERPANY

autorks. Mariusz Wangin
seria
formatB5
oprawatwarda
ilość stron372
wydawcaEKO-DOM

Można śmiało powiedzieć, że bp Józef Drzazga zdążył zatwierdzić objawienia Matki Bożej na Warmii na „starych zasadach”, jako że w niespełna pół roku po oficjalnym ich zatwierdzeniu, dnia 24 lutego 1978 r., papież Paweł VI podpisał nowy dokument, dotyczący rozpatrywania wszystkich nadzwyczajnych zjawisk, mających rzekomo charakter nadprzyrodzony. Już następnego dnia po podpisaniu dokumentu przez papieża, 25 lutego 1978 r., Kongregacja Nauki Wiary promulgowała specjalne dyrektywy, według których Kościół powinien odtąd rozpatrywać wszystkie niewyjaśnione zjawiska paranormalne, niesłusznie podejrzewane o nadprzyrodzony charakter. Dokument ten nosi nazwę: Normy postępowania w rozeznawaniu domniemanych objawień i przesłań (łac. Normae de modo procedendi in diudicandis praesumptis apparitionibus ac revelationibus). Wstęp do niego napisał późniejszy prefekt Świętego Oficjum ̶ kard. William Joseph Levada. Bardzo istotna jest instrukcja kard. Levady poprzedzająca właściwy dokument jakim są Normy. Daje ona bowiem właściwy „klucz” do posługiwania się Normami w praktyce Kościoła. Należy je czytać w oparciu o konstytucję dogmatyczną o Słowie Bożym Dei Verbum. Dokument Kongregacji Nauki Wiary poprzedzony wstępem kard. Levady został początkowo rozesłany do wiadomości wszystkich biskupów ordynariuszy za pośrednictwem konferencji episkopatów na całym świecie. Następnie, po latach, został ostatecznie opublikowany przez Stolicę Apostolską w L’Osservatore Romano. 

Kongregacja Nauki Wiary zajmuje się kwestiami dotyczącymi szerzenia i ochrony nauki o wierze i moralności: do jej kompetencji należy również analizowanie innych problemów związanych z dyscypliną wiary, takich jak przypadki pseudomistycyzmu, domniemanych objawień, wizji i przesłań pochodzących rzekomo ze źródeł nadprzyrodzonych. Nota wstępna dokumentu podejmuje temat pochodzenia i charakteru Norm. W dalszej części i pierwszym jego punkcie, dykasteria przywołuje kryteria oceny, „przynajmniej z pewnym prawdopodobieństwem charakteru domniemanych objawień i przesłań”, dzieląc je na pozytywne i negatywne. W drugim punkcie, dokument rozpatruje stanowisko interwencji właściwych władz kościelnych w przypadku objawień. W punkcie trzecim czytamy o władzach, do których kompetencji należy interwencja w przypadku zjawisk wykluczających nadprzyrodzony charakter. W czwartym i ostatnim punkcie dokumentu dykasteria rozważa interwencję najwyższej watykańskiej instancji, czyli Kongregacji Nauki Wiary, w proces badania mistycznego zjawiska w ogólności. „Normy”, o których mowa, zostały omówione podczas jednej z Sesji Plenarnych Świętego Oficjum (tak brzmiała pierwotna nazwa kongregacji). Dokument podpisał kard. Franjo Šeper, prefekt kongregacji w 1978 r., oraz Jérȏme Hamer OP, sekretarz tejże kongregacji. Dykasteria wyraziła nadzieję, że oficjalna publikacja „Norm postępowania w rozeznawaniu domniemanych i przesłań” okaże się pomocna przede wszystkim dla pasterzy Kościoła na świecie w realizowaniu ich trudnego zadania, jakim jest rozeznawanie domniemanych objawień, ale też ̶ ogólniej mówiąc ̶ wszystkich zjawisk nadzwyczajnych, rzekomo będących natury nadprzyrodzonej. Kongregacja wyraziła jednako dodatkową nadzieję, że tekst ten będzie przydatny również dla teologów i ekspertów w zakresie tego żywego doświadczenia Kościoła powszechnego, jakim są m.in. objawienia maryjne, których szczególnie delikatny charakter wymaga pogłębionej refleksji. 


Kontakt z autorem publikacji: ks.mariuszwangin@gmail.com

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z naszego serwisu. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.

Zamknij