OBJAWIENIA MARYJNE W GIETRZWAŁDZIE

OBJAWIENIA MARYJNE W GIETRZWAŁDZIE
50,00

Dostępność:Dostępna mała ilość, Dostawa w 48 H

autorks. Mariusz Wangin
seria
formatA4
oprawatwarda
ilość stron158
wydawcaEKO-DOM

FRAGMENT PRZEDMOWY:

W zdumienie wprowadza fakt, że w przeszło 140 lat po cudownych wydarzeniach w warmińskiej wiosce o niemieckiej nazwie Dietrichswalde, nikt do tej pory nie pochylił się nad tym by dokonać popularyzacji w języku ojczystym podstawowych dokumentów opisujących ówczesne wydarzenia. Widocznie „palec Boży”, czyli Opatrzność, po tak wielu latach od zakończenia objawień, zechciała by fundamentalna dokumentacja z tym związana została przetłumaczona na język, w którym przecież sama Matka Boża mówiła do dzieci mających widzenia. Znalazł się ten, który z woli Bożej pochylił się nad tym dziełem
i mówiąc całkowicie poważnie, dokładnie w takim rozumieniu poczytuję wykonane zadanie. Przypadki bywają co najwyżej w gramatyce, w życiu ludzkim ich nie ma. Wszystkim kieruje najmądrzejszy i najmiłosierniejszy Bóg, choć w tym kierowaniu posługuje się ludźmi. Cieszę się jednak ogromnie, że mimo poświęcenia i oczywistych nakładów związanych z rzetelnym przekładem, a następnie jego popularyzacją
w formie książkowej, udało mi się pomyślnie sfinalizować zamierzenie. Ponadto towarzyszy mi świadomość, że niniejsza publikacja i włożony
w nią wysiłek będzie owocował ubogaceniem wiedzy w prezentowanym temacie, nie tylko w nas żyjących współcześnie, ale posłuży również dla potomnych.

Warmińska wioska Gietrzwałd jest miejscem szczególnym bo wyróżnionym z tej racji, że nawiedzała je Maryja. Tutaj już na trzy wieki wcześniej czczono Jej cudowny wizerunek z Dzieciątkiem Jezus na ręku wyrażony w obrazie znacznie starszym niż objawienia (czas jego powstania szacuje się bowiem na pierwszą połowę XVII wieku), należącym do najstarszego oraz najbardziej rozpowszechnionego typu ikonograficznego, zwanego Hodegetrią czyli Przewodniczką wskazującą drogę. Przekaz objawień, które miały miejsce właśnie w Gietrzwałdzie został powierzony dzieciom: 13toletniej Augustynie (vel. Justynie) Szafryńskiej oraz 12toletniej Barbarze Samulowskiej. Obie dziewczynki mieszkały we wsi Woryty. Pochodziły z polskich rodzin, utrzymujących się raczej z dorywczych zarobków a niżeli ze szczupłych gospodarstw swoich rodziców. Justyna i Barbara mówiły tylko po polsku, natomiast po niemiecku potrafiły czytać i pisać na tyle, na ile nauczyła je szkoła.

Do niniejszego przekładu postanowiłem dołączyć kilka wybranych dokumentów archiwalnych, które dzięki wielkiej uprzejmości ludzkiej zostały mi udostępnione w trakcie przeprowadzonych kwerend. Jakkolwiek dokumenty te nie mają bezpośredniego związku
z przekładem, bo datowane są na sto lat później, to wyrażają przecież ostateczny cel powołanej w 1877 roku komisji biskupiej i sporządzanych wówczas sprawozdań i protokołów. Niemniej jednak, załączona dokumentacja unaocznia korespondencję pomiędzy Biskupem Józefem Drzazgą a Prymasem Polski, z pośród której najbardziej znaczący jest dekret Jego Eminencji Kardynała Wyszyńskiego z dnia 15 sierpnia 1977 roku. Na szczególną uwagę zasługuje również fotokopia zasadniczego dekretu zatwierdzającego objawienia z dnia 11 września 1977 roku, podpisana przez Jego Ekscelencję Biskupa Warmińskiego Józefa Drzazgę i ówczesnego Kanclerza Kurii – ks. dra Czesława Kulikowskiego.

        

Ogromnie się cieszę, że doszło do opublikowania niniejszego przekładu. Poczytuję to sobie jako wielką łaskę, że dzięki temu dziełu dane mi było wnieść swój skromny wkład w dorobek naukowy umiłowanej Archidiecezji Warmińskiej.

Niech każdemu kto weźmie do ręki egzemplarz tego wydania by go chociażby pobieżnie przekartkować, Pan Bóg udzieli swojej łaski, a Ta która sama o sobie powiedziała w Gietrzwałdzie Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta, przytuli do swego matczynego serca.

 Ks. Mariusz Wangin

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z naszego serwisu. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.

Zamknij